Kvantitativne zahteve za preskrbo s pitno vodo
Higienski standard je odvisen od dnevne porabe vode na osebo. Za lokalno preskrbo, kjer je vir vode vodnjak je potrebnih približno 50 litrov na dan. V Ljubljani je ta količina med 250 do 300 (tudi 400) litrov na dan.
Kvalitativne zahteve za preskrbo s pitno vodo
Zdravstveno ustrezna pitna voda se lahko uporablja za pitje, osebno higieno in pripravo hrane. Taka voda se naj bi nahajala v javnih vodovodnih sistemih ali pa je embalirana in namenjena za pitje. Seveda pa lahko ustreza predpisom tudi v naravnem stanju.
Zdravstvena ustreznost pitne vode
Voda je nepogrešljiva dobrina in jo potrebuje vsako živo bitje. Človek za normalno fiziološko funkcioniranje porabi od 1.5 do 3 litre pitne vode dnevno. Voda v človeškem organizmu skrbi za transport snovi po tkivih, za vzdrževanje stalne telesne temperature in nemoteno delovanje presnove. Pomanjkanje vode povzroči dehidracijo in metabolne motnje.
Zračna vlaga in vplivi na človeka
Zračna vlaga je lahko absolutna (masa vodne pare v m3 zraka) ali relativna (razmerje med absolutno in maksimalno pri določeni temperaturi). Maksimalna vlaga se nanaša na največjo količina vlage v m3 zraka pri določeni temperaturi.
Redno umivanje
Sodobna osebna nega upošteva fiziologijo organizma, večjo aktivnost, gostejše stike in zdravstveno zahtevnost naprednih ljudi – telo v najbolj ugodnih pogojih ostane čisto največ 24 ur. Zato je potrebno vsakodnevno redno umivanje z vodo, tuširanje celega telesa.
Z vodo nad glavobol
Vas pogosto mučijo glavoboli in migrene? Preden se odpravite v lekarno po nov zavojček aspirinov, se vprašajte, ali bi nemara lahko glavobol premagali tudi na kakšen drug, bolj naraven način. Tablete vsekakor hitro pomagajo odpraviti bolečino, prepogosto jemanje pa ima lahko na dolgi rok tudi škodljive učinke.
Pijte vodo po urniku
Se vam kdaj zgodi, da v celem dnevu ne popijete niti kozarca vode? Mogoče ste ves dan poležavali in gledali televizijo, ob vsem tem pa vam niti na misel ni prišlo, da bi svojemu telesu privoščili malo tekočine. Navsezadnje, zakaj bi se nalivali z vodo, če sploh niste žejni?
Privoščite si kopel
V teh hladnih in neprijetnih zimskih dneh se ob koncu napornega delovnega dne vsakomur prileže topla in sproščujoča kopel. Brez slabe vesti si jo lahko kdaj pa kdaj privoščite, vendar pa ne gre pretiravati. Vsakodnevno namakanje je lahko tudi škodljivo!
Voda in potresi
V zadnjem času opažamo vse večjo potresno aktivnost tudi v naši soseščini. Potresi postajajo stalnica za ljudi, ki živijo ob prelomnicah in drugih potresno ogroženih območjih. Ob potresih voda večinoma ni pitna, zato je pomembno, da imamo na zalogi vodo vsaj za nekaj dni.
Koliko vode popiti?
Težko je natančno določiti količino vode, ki naj bi jo odrasel človek popil v enem dnevu. Ta količina se giblje nekje med enim litrom in dvema litroma in pol. Vsekakor pa na to, koliko vode popijemo, vpliva mnogo dejavnikov.